RACM40-12SK-T
  • 1.6“x3“, open card units; optional 2“x3“
  • 1.8“x3.2“, encapsulated modules
  • 40W power from -40°C up to +65°C ambient
  • Operating temp. up to +85°C with derating
  • 4 kVac/1min reinforced isolation
  • 2MOPP medical certified, B and BF compliant
  • 5000m (medical/ITE) operating altitude
  • Class B EMC filter built-in
The mechanically rugged construction of the fully potted encapsulated RACM40-K module with 1,6mm pins and additional threaded inserts gives the series enhanced stability against shock and vibrations.
Attributes RACM40-12SK-T
Product Category AC/DC
Power (W) 40
Isolation Isolated
Vin (V) 80 - 264
Main Vout (V) 12
Nr. of Outputs Single
Iout 1 (mA) 3334
Isolation (kV) 4
Mounting Type THT
Package Style Potted 1.8"x3.2"
Length (mm) 83.23
Width (mm) 46.43
Height (mm) 30.4
MIN Operating Temp (°C) -40
MAX Operating Temp (°C) 65
Protections OCP, OVP, SCP
Directives REACH, RoHS 2+ (10/10)
Packaging Type Tray
Warranty 3 Years
Regulation Regulated
書類
タイトル Type 日付
RACM40-K.pdf Datasheet
RACM40-K.stp 2D/3D 2020/09/18
全てのAC/DCコンバーターには、入力電圧が低すぎて入力電流が高くなりすぎるのを防ぐためにコンバータを停止する低電圧ロックアウト(UVLO)機能が組み込まれています。 UVLOは通常、約80V ACに設定されます。
通常、標準品の修正と、フルカスタムの2つの選択があります。
突入電流は、コンバータ、負荷(特に容量性負荷)、および一次電源のインピーダンスに依存します。したがって、突入電流制限インダクタの推奨値はありません。これはアプリケーションごとに個別に算出する必要があるためです。とはいえ、通常は22µH〜100µHを出発点とすれば良いでしょう。