RACM40-12SK-T
  • 1.6“x3“, open card units; optional 2“x3“
  • 1.8“x3.2“, encapsulated modules
  • 40W power from -40°C up to +65°C ambient
  • Operating temp. up to +85°C with derating
  • 4 kVac/1min reinforced isolation
  • 2MOPP medical certified, B and BF compliant
  • 5000m (medical/ITE) operating altitude
  • Class B EMC filter built-in
The mechanically rugged construction of the fully potted encapsulated RACM40-K module with 1,6mm pins and additional threaded inserts gives the series enhanced stability against shock and vibrations.
Attributes RACM40-12SK-T
Product Category AC/DC
Power (W) 40
Isolation Isolated
Vin (V) 80 - 264
Main Vout (V) 12
Nr. of Outputs Single
Iout 1 (mA) 3334
Isolation (kV) 4
Mounting Type THT
Package Style Potted 1.8"x3.2"
Length (mm) 83.23
Width (mm) 46.43
Height (mm) 30.4
MIN Operating Temp (°C) -40
MAX Operating Temp (°C) 65
Protections OCP, OVP, SCP
Directives REACH, RoHS 2+ (10/10)
Packaging Type Tray
Warranty 3 Years
Regulation Regulated
서류
표제 Type 날짜
RACM40-K.pdf Datasheet
RACM40-K.stp 2D/3D 2020. 9. 18
All of our AC/DC converters contain a built-in Under Voltage Lock-Out (UVLO) function that will disable the converter if the input voltage is too low to stop the input current getting too high. The UVLO is typically set to around 80V AC.
All RECOM production batches are burn-in tested in our factory before being shipped to the customer.
The inrush current is dependent on the converter, the load (especially the capacitive load) and the impedance of the primary power supply. Therefore, there is no recommended value for the inrush limiting inductor as this need to be individually worked out for each application. Having said that, usually 22µH~100µH is a good starting point.
2- The plastic case is 1/3 filled and allowed to rest.
3- The pre-tested converter pcb is inserted into the case and 2/3 filled and allowed to rest.
5- The case is sealed with a harder grade of epoxy and baked at 50°C for one hour to cure.