The slim RACPRO1-S120 is a high reliability, single phase AC input, 120W DIN Rail mount power supply in extremely compact dimensions of 100 x 112mm with a width of only 28mm and 12V, 24V or 48V output. It is specially designed for demanding applications in the harsh industrial automation field with an extended return voltage immunity making it suitable for safe operation against back feeding loads like decelerating motors and inductors. These units will deliver up to 120W over the full -40°C to +60°C ambient temperature range with only convection cooling. An extended power bonus of up to 144W at 45°C plus a power boost of up to 150% for 5s makes them suitable for powering highly inductive or capacitive loads. The unique and innovative modern design with 25° push-in connectors allows easy tool-less installation or replacement. The product is certified according to the global safety standards IEC/EN/UL 61010-1 and IEC/EN/UL/CSA 61010-2-201. Electromagnetic radiated and conducted emissions are compliant to heavy industrial EN 61000-6-4 Class B emission standard and EN 61000-6-2 immunity standard.
| Attributes | RACPRO1-S120/12 |
|---|---|
| Product Category | AC/DC |
| Power (W) | 120 |
| Isolation | Isolated |
| Vin (V) | 85 - 277 |
| Main Vout (V) | 12 to 15 |
| Nr. of Outputs | Single |
| Iout 1 (mA) | 8000 |
| Isolation (kV) | 4 |
| Mounting Type | DIN-Rail |
| Package Style | DIN-Rail (IP20) |
| Length (mm) | 100 |
| Width (mm) | 28 |
| Height (mm) | 112 |
| Certifications | CB, CE, EN 61010-1 |
| MIN Operating Temp (°C) | -40 |
| MAX Operating Temp (°C) | 60 |
| Protections | OCP, OVP, SCP |
| Trim Pin Output Voltage Adjustment | POTENTIOMETER |
| Directives | REACH, RoHS 2+ (10/10), WEEE |
| Packaging Type | Single Box |
| Warranty | 3 Years |
| Regulation | Regulated |
| Titel | Typ | Datum |
|---|---|---|
| RACPRO1-S120.pdf | Datasheet | |
| RACPRO1-Sxxx_installation_guide.pdf | Installation | 27.01.2026 |
| RACPRO1-S120.STEP | 2D/3D | 14.05.2025 |
| Titel | Typ | Datum |
|---|---|---|
| Einphasige AC/DC-Netzteile für Smart-Factory-Automation | Blog Article | 03.04.2026 |
| The New RACPRO1 Single Phase Series from 120 - 480W | Links | 26.02.2026 |
| 1AC & 3AC DIN Rail PSU, Redundancy Diodes & E-Fuses | Links | 26.02.2026 |
| Das kleinste 120W DIN-Schienen-Netzteil am Markt | Official Press Release | 28.01.2026 |