RACPRO1-S120/12
  • Smallest 120W DIN Rail PSU in the market
  • Highest Power Density up to 500W/liter
  • Slim Design (28mm) with 25° Push-In connectors
  • DC-Input Range 88-370VDC
  • Highest Efficiency up to 93.3%
  • Full Power -40°C/+60°C, Boost Power 150%/5s
  • Thermal Power Bonus 120%/45°C
  • Lifetime Expectancy 231khrs/ 40°C/ 75% load
  • DC-OK Signal
  • Reduced no load power consumption 0.2W - 0.3W
  • Made in Europe
  • 3 year warranty
The slim RACPRO1-S120 is a high reliability, single phase AC input, 120W DIN Rail mount power supply in extremely compact dimensions of 100 x 112mm with a width of only 28mm and 12V, 24V or 48V output. It is specially designed for demanding applications in the harsh industrial automation field with an extended return voltage immunity making it suitable for safe operation against back feeding loads like decelerating motors and inductors. These units will deliver up to 120W over the full -40°C to +60°C ambient temperature range with only convection cooling. An extended power bonus of up to 144W at 45°C plus a power boost of up to 150% for 5s makes them suitable for powering highly inductive or capacitive loads. The unique and innovative modern design with 25° push-in connectors allows easy tool-less installation or replacement. The product is certified according to the global safety standards IEC/EN/UL 61010-1 and IEC/EN/UL/CSA 61010-2-201. Electromagnetic radiated and conducted emissions are compliant to heavy industrial EN 61000-6-4 Class B emission standard and EN 61000-6-2 immunity standard.
Attributes RACPRO1-S120/12
Product Category AC/DC
Power (W) 120
Isolation Isolated
Vin (V) 85 - 277
Main Vout (V) 12 to 15
Nr. of Outputs Single
Iout 1 (mA) 8000
Isolation (kV) 4
Mounting Type DIN-Rail
Package Style DIN-Rail (IP20)
Length (mm) 100
Width (mm) 28
Height (mm) 112
Certifications CB, CE, EN 61010-1
MIN Operating Temp (°C) -40
MAX Operating Temp (°C) 60
Protections OCP, OVP, SCP
Trim Pin Output Voltage Adjustment POTENTIOMETER
Directives REACH, RoHS 2+ (10/10), WEEE
Packaging Type Single Box
Warranty 3 Years
Regulation Regulated
Documents & Media
Title Type Date
RACPRO1-S120.pdf Datasheet
RACPRO1-Sxxx_installation_guide.pdf Installation Jan 27, 2026
RACPRO1-S120.STEP 2D/3D May 14, 2025
All of our AC/DC converters contain a built-in Under Voltage Lock-Out (UVLO) function that will disable the converter if the input voltage is too low to stop the input current getting too high. The UVLO is typically set to around 80V AC.
All RECOM production batches are burn-in tested in our factory before being shipped to the customer.
The inrush current is dependent on the converter, the load (especially the capacitive load) and the impedance of the primary power supply. Therefore, there is no recommended value for the inrush limiting inductor as this need to be individually worked out for each application. Having said that, usually 22µH~100µH is a good starting point.
2- The plastic case is 1/3 filled and allowed to rest.
3- The pre-tested converter pcb is inserted into the case and 2/3 filled and allowed to rest.
5- The case is sealed with a harder grade of epoxy and baked at 50°C for one hour to cure.