RPMH3.3-0.5
  • Wide Vin 4.3 to 65VDC
  • High power density (LxWxH = 12.19x12.19x3.75)
  • Wide operating temperature -40°C to +95°C at full load
  • Efficiency up to 89%, no need for heatsinks
  • 6-sided shielding
  • Thermally and EMI enhanced 25 pad LGA package
  • Low profile
The RPMH-0.5 series is a wide input voltage, 0.5A non-isolated switching regulator power module. The module accepts with up to 65VDC input and provides a trimmable output from 2.6 up to 28VDC and comes complete with a full set of features including adjustable output, sequencing, soft-start control, on/ off control, and power good signals. The ultra-compact module has a profile of only 3.75mm, but with an efficiency of up to 89%, the device can operate at full load in ambient temperatures as high as +95°C and with power derating up to 105°C without forced air cooling. The package is complete with 6-sided shielding for optimal EMC performance and excellent heat management.
Attributes RPMH3.3-0.5
Product Category DC/DC
Power (W) 1.65
Isolation Non-Isolated
Vin (V) 4.3 - 65
Main Vout (V) 2.64 to 3.63
Nr. of Outputs Single
Iout 1 (mA) 500
Mounting Type SMD (pinless)
Package Style 25 pad LGA
Length (mm) 12.19
Width (mm) 12.19
Height (mm) 3.75
Certifications EN 55032
MIN Operating Temp (°C) -40
MAX Operating Temp (°C) 105
Current (A) 0.5
Protections OCP, SCP
Trim Pin Output Voltage Adjustment 2.64-3.63
Control Pin Function Enabled
Directives REACH, RoHS 2+ (10/10)
Packaging Type Tape & Reel
Warranty 3 Years
Regulation Regulated
Es werden keine externen Komponenten benötigt. Ein Eingangskondensator wird nur empfohlen, wenn die Eingangsspannung 26 V überschreitet. Ein Ausgangskondensator hilft dabei, die Welligkeit des Ausgangs weiter zu reduzieren, aber die Welligkeit ist trotzdem relativ gering.
  Part Number Description
1 RECOM | RPMH3.3-0.5-EVM-1 | DC/DC, 1.65W, Single Output