RPMH3.3-0.5
  • Wide Vin 4.3 to 65VDC
  • High power density (LxWxH = 12.19x12.19x3.75)
  • Wide operating temperature -40°C to +95°C at full load
  • Efficiency up to 89%, no need for heatsinks
  • 6-sided shielding
  • Thermally and EMI enhanced 25 pad LGA package
  • Low profile
The RPMH-0.5 series is a wide input voltage, 0.5A non-isolated switching regulator power module. The module accepts with up to 65VDC input and provides a trimmable output from 2.6 up to 28VDC and comes complete with a full set of features including adjustable output, sequencing, soft-start control, on/ off control, and power good signals. The ultra-compact module has a profile of only 3.75mm, but with an efficiency of up to 89%, the device can operate at full load in ambient temperatures as high as +95°C and with power derating up to 105°C without forced air cooling. The package is complete with 6-sided shielding for optimal EMC performance and excellent heat management.
Attributes RPMH3.3-0.5
Product Category DC/DC
Power (W) 1.65
Isolation Non-Isolated
Vin (V) 4.3 - 65
Main Vout (V) 2.64 to 3.63
Nr. of Outputs Single
Iout 1 (mA) 500
Mounting Type SMD (pinless)
Package Style 25 pad LGA
Length (mm) 12.19
Width (mm) 12.19
Height (mm) 3.75
Certifications EN 55032
MIN Operating Temp (°C) -40
MAX Operating Temp (°C) 105
Current (A) 0.5
Protections OCP, SCP
Trim Pin Output Voltage Adjustment 2.64-3.63
Control Pin Function Enabled
Directives REACH, RoHS 2+ (10/10)
Packaging Type Tape & Reel
Warranty 3 Years
Regulation Regulated
No external components are needed. An input capacitor is recommended only if the input voltage exceeds 26V. An output capacitor helps reduce output ripple further, but the ripple is relatively low anyway.
  Part Number Description
1 RECOM | RPMH3.3-0.5-EVM-1 | DC/DC, 1.65W, Single Output