RACPRO1-S240 Serie
  • Slim Design (39mm) with 25° Push-In connectors
  • Active Power Factor Correction >0.95
  • Active Inrush Current Limit
  • DC-Input Range 88-370VDC
  • No Input Voltage Derating over entire Voltage Range
  • Highest Efficiency up to 95%
  • Full Power -40°C/+60°C, Boost Power 150%/5s
  • Thermal Power Bonus 120%/45°C
  • Lifetime Expectancy 273khrs/ 40°C/ 75% load
  • Built-in ORing diode
  • Reduced no load power consumption typ.1W
  • Made in Europe
  • 3 year warranty
You may also like:
The slim RACPRO1-S240 is a high reliability, single phase AC input, 240W DIN Rail mount power supply in extremely compact dimensions of 125 x 139mm with a width of only 39mm with 24V output. It is specially designed for demanding applications in the harsh industrial automation field with an extended return voltage immunity up to 50V at the output making it suitable for safe operation against back feeding loads like decelerating motors and inductors. The built-in ORing diode allows parallel and redundant operation without external components. These units will deliver up to 240W over the full -40°C to +60°C ambient temperature range with only convection cooling. An extended power bonus of up to 288W at 45°C plus a power boost of up to 150% for 5s makes them suitable for powering highly inductive or capacitive loads. The unique and innovative modern design with 25° push-in connectors allows easy tool-less installation or replacement. The product is certified according to the global safety standards IEC/EN/UL 61010-1 and IEC/EN/UL/CSA 61010-2-201. Electromagnetic radiated and conducted emissions are compliant to heavy industrial EN 61000-6-4 Class B emission standard and EN 61000-6-2 immunity standard.
  Part Number Power (W) Isolation Vin (V) Main Vout (V) Package Style
1 RECOM | RACPRO1-S240/24 | AC/DC, DIN-Rail, 240W, Single Output
Fokus Neu
240 Isolated 85 - 277 24 to 29 DIN-Rail (IP20)
Attributes RACPRO1-S240
Product Category AC/DC
Power (W) 240
Isolation Isolated
Vin (V) 85 - 277
Main Vout (V) 24 to 29
Nr. of Outputs Single
Iout 1 (mA) 10000
Isolation (kV) 4
Mounting Type DIN-Rail
Package Style DIN-Rail (IP20)
Length (mm) 125
Width (mm) 39
Height (mm) 139
Certifications CB, CE, EN 61010-1
MIN Operating Temp (°C) -40
MAX Operating Temp (°C) 60
Protections OCP, OVP, SCP
Trim Pin Output Voltage Adjustment POTENTIOMETER
Directives REACH, RoHS 2+ (10/10), WEEE
Packaging Type Single Box
Warranty 3 Years
Regulation Regulated
  Part Number Power (W) Vout 1 (V) Vin (V) Mounting Type
Fokus Neu
240 24 85 - 277 DIN-Rail
Alle unsere AC/DC-Wandler verfügen über eine integrierte Unterspannungssperrfunktion (UVLO), die den Wandler deaktiviert, wenn die Eingangsspannung zu niedrig ist, um zu verhindern, dass der Eingangsstrom zu hoch wird. Das UVLO ist normalerweise auf ca. 80 V AC eingestellt.
Alle RECOM-Produktionschargen werden in unserem Werk vor dem Versand an den Kunden eingebrannt.
Der Einschaltstrom ist abhängig vom Umrichter, der Last (insbesondere der kapazitiven Last) und der Impedanz der Primärstromversorgung. Daher gibt es keinen empfohlenen Wert für die Einschaltstrombegrenzungsinduktivität, da dieser für jede Anwendung individuell erarbeitet werden muss. Allerdings sind normalerweise 22µH ~ 100µH ein guter Ausgangspunkt.
2- Die Plastikhülle ist zu 1/3 gefüllt und darf ruhen.
Der Silikon-Kautschuk-Vergussprozess läuft wie folgt ab:
1- Die vorgemischte Silikonkautschukmischung wird in den Koffer eingespritzt
3- Der Koffer wird auf den Füllstand aufgefüllt.
4- Die Konverter werden beiseitegestellt, um bei Raumtemperatur auszuhärten.
  Serie Description
1 RECOM | RACPRO1-4SP Series | AC/DC, DIN-Rail, 4 Channels Output
Fokus
4-Channel 10A e-Fuse Load switch, 4-Channel 5A e-Fuse Load switch
2 RECOM | RACPRO1-RD Series | AC/DC, DIN-Rail, Single Output
40A Redundancy Module