RAC03-3.8SC End Of Life
  • Compact low profile AC-DC power supply
  • 80mW no load power consumption
  • Class II power supply with 3kVAC isolation
  • Extra wide input voltage range (80~264VAC)
  • Low output ripple/noise
  • EN, UL and CE certified
Preferred Alternative
The RAC03-C series is an ultra-compact universal input AC/DC power module for PCB mounting. It features high efficiency, low standby power, high operating temperature, soft start, low output ripple/noise, overload and short-circuit protection as well as a built-in EMC Class B filter. Output voltages range from 3.3VDC to 24VDC, including a 3.8VDC version designed for battery chargers and GSM modems.
Attributes RAC03-3.8SC
Product Category AC/DC
Power (W) 3
Isolation Isolated
Vin (V) 80 - 264
Main Vout (V) 3.8
Nr. of Outputs Single
Iout 1 (mA) 789
Isolation (kV) 3
Mounting Type THT
Package Style Standard
Length (mm) 37.8
Width (mm) 23.9
Height (mm) 16.4
Certifications CE, EN 60335-1
MIN Operating Temp (°C) -25
MAX Operating Temp (°C) 75
Protections SCP
Directives REACH, RoHS 2+ (10/10)
Packaging Type Tube
Warranty 3 Years
Regulation Regulated
Dokumente
Titel Typ Datum
RAC03-C.pdf Datasheet
RAC03-SC.step 2D/3D 05.05.2020
Alle unsere AC/DC-Wandler verfügen über eine integrierte Unterspannungssperrfunktion (UVLO), die den Wandler deaktiviert, wenn die Eingangsspannung zu niedrig ist, um zu verhindern, dass der Eingangsstrom zu hoch wird. Das UVLO ist normalerweise auf ca. 80 V AC eingestellt.
Alle RECOM-Produktionschargen werden in unserem Werk vor dem Versand an den Kunden eingebrannt.
Der Einschaltstrom ist abhängig vom Umrichter, der Last (insbesondere der kapazitiven Last) und der Impedanz der Primärstromversorgung. Daher gibt es keinen empfohlenen Wert für die Einschaltstrombegrenzungsinduktivität, da dieser für jede Anwendung individuell erarbeitet werden muss. Allerdings sind normalerweise 22µH ~ 100µH ein guter Ausgangspunkt.