RAC03-3.8SC End Of Life
  • Compact low profile AC-DC power supply
  • 80mW no load power consumption
  • Class II power supply with 3kVAC isolation
  • Extra wide input voltage range (80~264VAC)
  • Low output ripple/noise
  • EN, UL and CE certified
Preferred Alternative
The RAC03-C series is an ultra-compact universal input AC/DC power module for PCB mounting. It features high efficiency, low standby power, high operating temperature, soft start, low output ripple/noise, overload and short-circuit protection as well as a built-in EMC Class B filter. Output voltages range from 3.3VDC to 24VDC, including a 3.8VDC version designed for battery chargers and GSM modems.
Attributes RAC03-3.8SC
Product Category AC/DC
Power (W) 3
Isolation Isolated
Vin (V) 80 - 264
Main Vout (V) 3.8
Nr. of Outputs Single
Iout 1 (mA) 789
Isolation (kV) 3
Mounting Type THT
Package Style Standard
Length (mm) 37.8
Width (mm) 23.9
Height (mm) 16.4
Certifications CE, EN 60335-1
MIN Operating Temp (°C) -25
MAX Operating Temp (°C) 75
Protections SCP
Directives REACH, RoHS 2+ (10/10)
Packaging Type Tube
Warranty 3 Years
Regulation Regulated
書類
タイトル Type 日付
RAC03-C.pdf Datasheet
RAC03-SC.step 2D/3D 2020/05/05
全てのAC/DCコンバーターには、入力電圧が低すぎて入力電流が高くなりすぎるのを防ぐためにコンバータを停止する低電圧ロックアウト(UVLO)機能が組み込まれています。 UVLOは通常、約80V ACに設定されます。
通常、標準品の修正と、フルカスタムの2つの選択があります。
突入電流は、コンバータ、負荷(特に容量性負荷)、および一次電源のインピーダンスに依存します。したがって、突入電流制限インダクタの推奨値はありません。これはアプリケーションごとに個別に算出する必要があるためです。とはいえ、通常は22µH〜100µHを出発点とすれば良いでしょう。