RACM100-12S
  • Long 5 year warranty
  • 2MOPP/250VAC
  • Suitable for built in Class II applications
  • Wide input voltage range (85-264VAC)
  • Low leakage current (<75µA)
  • 5000m operation
  • Active power factor correction
  • Connector set available
The RACM100 is a compact 3” x 2” high efficiency AC/DC power supply with 2xMOPP 3rd Ed. safety approval for medical applications. The range has now been extended to include open frame models (/OF suffix). Like the original enclosed versions, the RACM100/OF series are space-saving universal input voltage power supplies (85-264VAC), with 4kVAC isolation, PFC, no minimum load and can be used at ambient temperatures of between -25°C and +85°C. The 12V, 15V, 24V or 48V output voltages are fully protected and have tolerances of less than ±0.2% over the entire input voltage range and less than ±0.5% over the entire load range. The RACM100/OF series is certified to medical safety standard IEC/ES/EN-60601-1 3rd Edition and feature BF rated outputs with less than 75µA leakage current. It has a built-in Class B EMI filter and comes with a five year warranty.
Attributes RACM100-12S
Product Category AC/DC
Power (W) 100
Isolation Isolated
Vin (V) 85 - 264
Main Vout (V) 10.8 to 13.2
Nr. of Outputs Single
Iout 1 (mA) 8340
Isolation (kV) 4
Mounting Type Connector
Package Style Enclosed 3"x2"
Length (mm) 91.4
Width (mm) 62
Height (mm) 39.2
MIN Operating Temp (°C) -25
MAX Operating Temp (°C) 60
Protections OLP, OVP, SCP
Trim Pin Output Voltage Adjustment +/-10%
Directives REACH, RoHS 2+ (10/10)
Packaging Type Cardboard Box
Warranty 5 Years
Regulation Regulated
서류
표제 Type 날짜
RACM100.pdf Datasheet
RACM100.step 2D/3D 2019. 7. 24
All of our AC/DC converters contain a built-in Under Voltage Lock-Out (UVLO) function that will disable the converter if the input voltage is too low to stop the input current getting too high. The UVLO is typically set to around 80V AC.
All RECOM production batches are burn-in tested in our factory before being shipped to the customer.
The inrush current is dependent on the converter, the load (especially the capacitive load) and the impedance of the primary power supply. Therefore, there is no recommended value for the inrush limiting inductor as this need to be individually worked out for each application. Having said that, usually 22µH~100µH is a good starting point.
2- The plastic case is 1/3 filled and allowed to rest.
3- The pre-tested converter pcb is inserted into the case and 2/3 filled and allowed to rest.
5- The case is sealed with a harder grade of epoxy and baked at 50°C for one hour to cure.