RAC03-24SC End Of Life
  • Compact low profile AC-DC power supply
  • 80mW no load power consumption
  • Class II power supply with 3kVAC isolation
  • Extra wide input voltage range (80~264VAC)
  • Low output ripple/noise
  • EN, UL and CE certified
Preferred Alternative
The RAC03-C series is an ultra-compact universal input AC/DC power module for PCB mounting. It features high efficiency, low standby power, high operating temperature, soft start, low output ripple/noise, overload and short-circuit protection as well as a built-in EMC Class B filter. Output voltages range from 3.3VDC to 24VDC, including a 3.8VDC version designed for battery chargers and GSM modems.
Attributes RAC03-24SC
Product Category AC/DC
Power (W) 3
Isolation Isolated
Vin (V) 80 - 264
Main Vout (V) 24
Nr. of Outputs Single
Iout 1 (mA) 125
Isolation (kV) 3
Mounting Type THT
Package Style Standard
Length (mm) 37.8
Width (mm) 23.9
Height (mm) 16.4
Certifications CB, CE, EN 55024, EN 55032, EN 60335-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, UL 60950-1
MIN Operating Temp (°C) -25
MAX Operating Temp (°C) 75
Protections SCP
Directives REACH, RoHS 2+ (10/10)
Packaging Type Tube
Warranty 3 Years
Regulation Regulated
Documents & Media
Title Type Date
RAC03-C.pdf Datasheet
RAC03-SC.step 2D/3D May 5, 2020
All of our AC/DC converters contain a built-in Under Voltage Lock-Out (UVLO) function that will disable the converter if the input voltage is too low to stop the input current getting too high. The UVLO is typically set to around 80V AC.
All RECOM production batches are burn-in tested in our factory before being shipped to the customer.
The inrush current is dependent on the converter, the load (especially the capacitive load) and the impedance of the primary power supply. Therefore, there is no recommended value for the inrush limiting inductor as this need to be individually worked out for each application. Having said that, usually 22µH~100µH is a good starting point.
2- The plastic case is 1/3 filled and allowed to rest.
3- The pre-tested converter pcb is inserted into the case and 2/3 filled and allowed to rest.
5- The case is sealed with a harder grade of epoxy and baked at 50°C for one hour to cure.